Arama
Filters

Neden Çevre Dostu Ürünleri Tercih Etmeliyiz?

Çevre dostu ürün, kullanılan malzeme, üretim şekli ve yöntemi olarak doğaya minimum zarar verecek şekilde tasarlanmış ürünlerdir.

  • İnsan sağlığını olumlu etkiler. Çevre dostu ürünlerin çoğu aynı zamanda insan dostudur. Doğal malzemeler insan sağlığını ve psikolojisini de olumlu yönde etkileyeceklerdir. Doğal malzemeler nefes alırlar, bu özellikleri ile ortamı dengede tutarlar. Dengede olan her ortam doğanın kendisi gibi insana huzur verir. Öncelikli olarak kendi sağlığımız için doğal malzeme kullanmamız önemlidir.

  • Doğa dostu ürünlerdir, çevresini önemser.
  • Sürdürülebilir yaşama katkı sağlayarak, doğal dengeyi korumamız için önemlidir.

Çevre Dostu Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tufetto Çevre Dostu Plywood

1. Fsc, Ekoloji, Organik, A+++ vb. Sertifikalar

Satın alacağımız ürünlerin sertifikalarını sorgulayabiliriz.

Tufetto ürünlerini diğer ahşap ürünlerden ayıran en önemli özellik Fsc sertifikalı olması ve metal bağlantı elemanları kullanılmamasıdır. Nasıl Çalışırız bölümünden detaylara ulaşabilirsiniz.

Fsc sertifikası malzemenin sadece endüstriyel amaçlı yetiştirilmiş ormanlardan sağlandığını gösteriyor. Fsc sertifikalı malzemeleri üretmek için koruma altındaki ormanlar yok edilmiyor.

Fsc sertifikalı kağıt kullanan matbaa, defter vb. tercih ederek sosyolojik ve ekolojik olarak koruma altındaki ormanların yok edilmesini azaltabiliriz. Böylece üreticilerde bilinçlenmek zorunda kalacaklardır.

2. Geri Dönüştürülebilir Malzemeler Olması

Doğada yıllarca çözülmeyen plastik vb. malzemeleri kullanmak zorunda olduğumuz durumlarda geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülmüş plastikleri tercih edebiliriz. Cam ürünlerde geri dönüştürülmüş cam tercihleri de doğanın devamlılığına katkı sağlayacaktır.

3. Karbon Ayak İzini Azaltacak Önlemler Alınması

Karbon ayak izi üretilen veya üretim için kullanılan malzemelerin dünyaya bıraktıkları zarar olarak düşünülebilir. Kullanılan fosil yakıtlar Co2 salınımı ile sera etkisine yol açan gazların oluşumuna neden olur. Bireysel bilinçli tüketici oldukça karbon ayak izi oluşumunu azaltabiliriz. Yerel üretimleri desteklemek, paylaşım ekonomilerini tercih etmek karbon ayak izi oluşumunu azaltacak bazı önlemlerdendir.

4. Minimum Atık Oluşturması

Ürünün üretiminden son kullanımına kadar oluşturduğu atıkların minimumda olması önemlidir. Paketlemede geri dönüştürülmüş kartondan kutular, kargo poşetlerinin geri dönüştürülebilir olması önemlidir. Aynı zamanda tasarım planlanırken kullanılacak malzemeye uygun tasarım yapılmalıdır. Biz Tufetto olarak boşluklardaki atık parçalardan küçük ürünler üreterek malzemeyi en verimli şekilde kullanabilmek için her gün detaylı çalışıyoruz.

Tufetto Sıfır Atık

5. Minimum Enerji Tüketmesi

Bu durum özellikle elektronik alet tercihlerimiz için önemlidir. A+++ enerji sınıfı elektronik alet tercihimiz enerji kaynaklarımızı verimli kullanabilmek için önemlidir. Yakıt tasarruflu otomobilleri tercih etmek, şehir içinde bisiklet kullanımı karbon salınımını azaltacaktır.