Search
Filters

Kendin Yap Projelerin 10 Önemli Avantajı

Kendin Yap Laptop Standı

Kendin Yap (Do It Yourself) kavramı bir beceriyi öğrenmek ve başka birinin sizin için yapması yerine bunu kendinizin yapmasıdır.

Kendin Yap projeleri günümüzde her yaş ve beceri düzeyinden insanlar arasında giderek daha popüler hale geldi. Bitirmek için çok çalıştığınız bir görevi tamamladıktan sonra aldığınız haz gibisi yoktur. Kendin Yap aktiviteleri eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda zihniniz, vücudunuz ve hatta cüzdanınız için ek faydalar sağlar. Bir sonraki projenizi kendi başınıza halletme konusunda sizi heyecanlandıracak kendin yap projelerinin 10 önemli avantajını aşağıda listeledik.

1. Eğlenceli ve Tatmin Edicidir

Kendin Yap bir projeyi tamamlamak, size herkesin sahip olabileceği en tatmin edici duygulardan birini verir.Mutlu olduğunuzda, duygusal bir boşluğu doldurarak gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz.

2. Zihninizi Zinde Tutar

Kendin Yap projelerinin belki de en önemli yararı öğrenmektir. Edindiğiniz her yeni teknik ve beceri zihninizde yeni yollar yaratır. Tabletinizdeki veya telefonunuzdaki bir uygulamada oyunlar oynamak yerine, yararlı bir nesneyle sonuçlanacak yeni bir şey öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

3. Sosyal Hayatınızda Üzerinde Konuşabileceğiniz Yeni Konular Yaratır

Kendin yap projelerinde edineceğiniz deneyimler sayesinde sosyal çevreniz ile paylaşabileceğiniz deneyimler edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra hem onlara ilham olabilir hem de farklı beceriler kazabilirsiniz. Kendin yap projelerindeki başarılarınız ve başarısızlıklarınız hakkında etrafınızla konuşacak çok şeyiniz olacak.

4. Ek Gelir Elde Edebilirsiniz

Kendin Yap ile ek gelir elde etmenin ötesine geçen pek çok insan var. YouTube, Pinterest ve kendi blogları aracılığıyla birçok kişi projelerini paylaşıp, insanlara ne yaptıklarını ve nasıl yaptıklarını gösteriyor ve sayfalarına gelen ziyaretçilerden gelir elde ediyor. Gerçekten şanslıysanız, kendin yap projesi ömür boyu sürecek bir hobiye ve hatta bir tutkuya dönüşebilir.

5. Yeni Edineceğiniz Beceriler Sayesinde Yardımda Bulunabilirsiniz

Kendin Yap projelerinin önemli avantajlarından biri, ihtiyaç duyduklarında başkalarına yardım etmenize fırsat vermesidir. Örneğin karton kutudan yapacağınız kedi evleri ile mahallenizde sokak kedilerine yuva yaratabilirsiniz.

6. Yaratıcı Tarafınızı Keşfetmek Sizi Mutlu ve Motive Eder

Occupational Therapy International tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma, Kendin Yap projeleri de dâhil olmak üzere yaratıcı etkinliklere katılan katılımcıların ruh halinin iyileştiğini ve daha mutlu hissettiklerini gösterdi.

Bu tarz projelerin zihinsel sağlığınız üzerinde sağlayabileceği bir başka fayda, stresi ve endişeyi azaltmaya yardımcı olmasıdır. Uygulamalı bir projeye odaklanmak, herhangi bir yaşam stresinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yaratıcılığınızı geliştirecek Tufetto Kendin Yap Ürünlere göz atın.

Vaşak Mozaik Puzzle, Mozaik Yapboz

7. Daha Aktif Olmanızı Sağlar

Birçok Kendin Yap projesi el emeği gerektirir, bu aslında harika bir egzersiz şekli olabilir. Spor salonuna gitmekten daha eğlencelidir ve sonunda kendi başınıza oluşturulmuş bitmiş bir ürünle ödüllendirilirsiniz. Evinizde eskimiş ahşap bir dolabı boyadığınızı ve baştan yarattığınızı hayal edin. Size başarı duygusu veren bir aktiviteye enerji ve zaman harcamaya değecektir.

8. Emeklilikte Zamanınızı Değerlendirmek için Farklı Seçenekler Sunar

Kendin Yap projeler emeklilik için mükemmeldir. İş hayatının yoğunluğunun ardından boşa çıkan zamanınızı değerlendirip kendinizi işe yarar hissetmenizi sağlayacaktır. Bu projeler sayesinde kendinize yeni bir çevre bile edinip emekliliğinizi daha keyifli geçirebilirsiniz.

9. Ailenizle Daha Fazla Zaman Geçirmenizi Sağlar

Kendin Yap projeleri, ailenizle daha fazla zaman geçirmenin ve birlikte yeni şeyler öğrenip yaratmanın harika bir yoludur. Çoğu zaman aileler birlikte çalışırken güçlü bağlar kurabilirler.

Vaşak Mozaik Puzzle, Mozaik Yapboz

10. Yeni bir Beceri Kazandırır

Kendin Yap projeleri, el becerinizi kullanmanızı gerektirdiğinden, bir şeyleri bir araya getirmek için yeni teknikler ve yöntemler öğrenmenizi sağlar. El becerilerinizi geliştirip başkalarına da bu becerileri nasıl kullanacaklarını öğretebilirsiniz. Bu aktivitelerden gerçekten keyif alırsanız eğlenceli bir hobiye dönüştürebilir ve hobinizden gelir elde edebilirsiniz. Mozaik sanatına giriş niteliğindeki mozaik ve ahşabı birleştirdiğimiz hobi ürünlerini incelemenizi tavsiye ederiz.