Arama
Filters

10 Önemli Çevre Dostu Ürün Kullan, Doğaya Yardım Et!

Plastik kirliliği tüm gezegeni etkileyen çevre felaketi haline gelmiş durumda, özellikle tek kullanımlık plastikler tüm canlıları etkilemektedir.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) plastik atıklar konusunda hazırladığı raporda Akdeniz’in plastik denizi olma riski taşıdığını bildirmiştir. Raporda atıkların %95’ini plastik atıkların oluşturduğu bildiriliyor, ayrıca balık tutarken kullanılan misinalar denizde 600 yıl çözünmeden kalıyor. [1]

Doğayı Koruyalım, Doğaya Yardım Edelim.

Plastik kirliliğini azaltmak için tüketici olarak biz neler yapabiliriz? Günlük yaşamımıza kolayca dahil edebileceğimiz 10 Çevre Dostu Ürünü listeledik.

1.Yeniden Kullanılabilir İçecek Şişeleri

Dışarıda geçirdiğimiz zamanlarda kahve ve su içmek için kendi şişelerimizi taşıyabiliriz.

Son zamanlarda bu konuda üretilmiş çok değişik şişe ve termos alternatifi var, bunları inceleyerek kendiniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Biz farklı bir alternatif olarak eskiden köylerimizde kullanılan ve doğal soğutma sağlayan toprak şişe kullanımını denemenizi tavsiye ediyoruz. Toprak şişeler suyun kirecini süzüp filtreliyor ve bakteri üremesini engelliyor.

2.Geri Dönüştürülmüş Defter ve Kâğıtlar

Günlük yaşantımızda ofislerimizde, okullarda çok sayıda kâğıt kullanıyoruz. Bu konuda yapılan bazı çalışmaların başlamış olması e-faturaya geçiş vb. gibi olumlu gelişmelerdendir. Biz de satın aldığımız kâğıt ve defterlerin geri dönüştürülmüş kâğıt ile üretilenini tercih edebiliriz.

Kâğıtlarla ilgili 2. önemli konu FSC sertifikalı kâğıt kullanmaya dikkat edebiliriz. FSC sertifikası nedir? Kullandığımız ürünün endüstriyel amaçlı yetiştirilmiş ormanlardan üretildiğini gösterir. Böylece doğal ormanlara zarar vermemiş oluruz.

3.Geri Dönüştürülmüş Tuvalet Kâğıtları

Tuvalet kâğıdı kullanımının temel gıdalar kadar önemli olduğunu Covid-19 ile beraber hepimiz deneyimledik. Geri dönüştürülmüş kâğıttan üretilen tuvalet kâğıdı kullanmak adetlere bakıldığında gerçekten önemli.

Fotoğraf Şakir Gökçebağ tarafından hazırlanmış Trans Layer sergisinden bir alıntıdır. Şakir Gökçebağ tuvalet kağıdı gibi basit bir objeyi seçerek farklı enstalasyonlar yaratıp sanat yapmak için gerekenleri sorgulamamızı sağlamıştır.

Bu fotoğrafı seçmemizin amacı basit bir obje gibi görünen tuvalet kağıdı neler yapabilir vurgusu ile bizim tercihlerimizdeki değişimlerin neler yaratabileceği vurgusunu arttırmaktır.

4.Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Mobilyalar

Tufetto Çevre Dostu Ürünler

Kullandığımız mobilya ve aksesuarların doğal malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edebiliriz. Evimizde vakit geçirdiğimiz mobilya ve aksesuarların insan ve çevre dostu olması hem sağlığımız hem de psikolojimiz için doğru bir tercih olacaktır.

Ev dekorasyonunda ahşap, mermer, seramik ve geri dönüştürülmüş kumaşlar tercih edilebilir. Ahşap Fsc sertifikalı Tufetto Çevre Dostu Ürünlere göz atın. Tufetto ürünleri hangi yönü ile çevre dostudur?

2.el mobilya ve eşya kullanımı yeniden kullanımı arttıran önemli bir gelişmedir.

5.Plastik Oyuncaklar Yerine Çevre Dostu Ahşap Oyuncaklar

Plastik oyuncaklar çevreye zararlı olduğu kadar çocuk sağlığı için de zararlı. En çok bilinen kanserojen maddeler arasında yer alan kadmiyum, çocuk gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Ahşap eski çağlardan beri kullanılan insan sağlığına faydalı ve çevre dostu bir malzemedir.

6.Fırçası Değişebilen Diş Fırçaları

Son yıllarda diş fırçası ile ilgili farklı tasarımlar yapılmaktadır. Bambu diş fırçaları plastiklere alternatif tercih edilebilir.Henüz Türkiye’de bu fırçalardan olmasa da fırça bölümü değiştirilebilen diş fırçaları sürdürülebilir yaşamı destekliyor. Fotoğraflar [2]

7.Ahşap veya Metal Pipetler

Plastik pipetleri kullanmak yerine çantamızda kendi metal pipetimizi taşıyabiliriz.

Plastiklere alternatif olarak tek kullanımlık bambu veya buğday sapı pipetler de tercih edilebilir.

Fotoğraf: Kullanattahta [3]

8.Geri Dönüştürülmüş Kumaştan Üretilen Tekstil Ürünleri

Tekstil ürünlerini satın alırken içeriğine bakarak geri dönüştürülmüş kumaş kullanılan ürünleri tercih edebiliriz.

Maira Swimwear markası okyanus ve denizlerden toplanan hayalet balık ağları ve diğer atık naylonların yeniden üretilmesiyle oluşturulan kumaştan tüm ürünlerini üretmektedir. Kalitesi ve çift taraflı mayo kullanımları ile sürdürülebilir yaşamı desteklemektedir.

Bossa [4] Markası bu konuda %100 Geri Dönüşümlü kumaşlar üretiyor, Global Denim Awards yarışmasında ‘En Sürdürülebilir Kumaş’ Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Maira Swimwear

9.Kolay Taşınan Çevre Dostu Market Çantaları

Neden plastik poşet kullanmayı bırakmalıyız?Son yıllarda market poşetlerinin ücretli olması küçük ve önemsiz bir detay gibi görünse de, Birleşmiş Milletler’ in verilerine göre her yıl 1-5 trilyon plastik poşet tüketiliyor.

Market poşetlerinin ücretli olması bu konuda ülke olarak attığımız önemli bir adımdır.Çantamızda bez ya da file çantalar taşıyarak plastik poşet kullanmamaya özen göstermeliyiz.

10.Şarj Edilebilir Piller

Şarj edilebilir pillerin avantajı atık miktarını azaltıyor olmasıdır. Pil atıklarının içerisindeki zararlı maddeler toprağa ve suya karışarak doğal dengeye zarar veriyor. Bu yüzden atık miktarını azaltmak için şarj edilebilir pilleri tercih edebiliriz.

Unutmayalım, bilinçli kullanıcı sayısı arttıkça Çevre Dostu Ürün üreten firma sayıları da artacaktır.

Kaynaklar:

  1. ^ wwf.org.tr/?7800/wwf-akdeniz-plastik-raporunu-yayimladi-akdenize-en-cok-plastik-turkiyeden
  2. ^ yankodesign.com/tag/toothbrush
  3. ^ kullanattahta.com
  4. ^ bossa.com.tr